Bieganie to najprostsza forma uprawiania sportu. Plusów ma dużo więcej niż wszystkim się wydaje. W serii artykułów „Poradnika Luxtopedy” przybliżymy mieszkańcom jak zacząć biegać. Na własnych doświadczeniach a także doświadczeniach innych biegaczy.

 

Po pierwsze… nie wstydź się! To jest modne!

 

Z doświadczeń członków Luxtorpedy to bardzo poważny problem u wielu potencjalnych biegaczy a co chyba istotniejsze biegaczek. Wstyd. Bo to odczucie trzeba najczęściej przełamać. Nie myślcie, że wychodząc na ulicę naszego miasteczka i sołectwa będziecie pozbawieni komentarzy czy spojrzeń. Tego wam nikt nie zagwarantuje. Pamiętajcie jednak, że w dużych miastach to już po prostu norma przechodzić obok biegacza i to o każdej porze dnia.

 _DSC5128 (Kopiowanie)

Po drugie: Buty

 

Bieganie jest stosunkowo tanim sportem w porównaniu do innych. Nie trzeba tu kosztownego sprzętu czy opłat za korzystanie z obiektów. Nie musicie wypożyczać także sprzętu. Nie można jednak pomijać istotnego faktu: obuwia.

 

Jeśli zaczynacie sobie truchtać po kilka kilometrów tygodniowo to wystarczą wam proste buty z marketu lecz w miarę postępu sami zrozumiecie, ze dobór obuwia to istotna sprawa. Ile trzeba wydać na buty? Początkowo wystarczy wam do 100zł. Gdy już zaczniecie myśleć o dłuższych dystansach czy zawodach warto zainwestować w obuwie typowo biegowe. Koszt to od 150zł w górę.

 

Buty dobiera się do rodzaju stopy. Początkowo ciężko stwierdzić jaki ma się typ stopy. Wiele sklepów posiada jednak specjalną aparaturę do pomiaru stopy i w ten sposób sprzedawcy polecają odpowiednie obuwie. Wybierzcie się do sklepów, przymierzcie buty, zapiszcie modele a później… przeszukajcie sklepy internetowe w poszukiwaniu dogodnej ceny. Często w sklepach internetowych można znaleźć promocje na buty które przymierzyliście w sklepie.

 

Po trzecie: korzyści

 

Najgłupsze pytanie jakie zawsze słyszymy to: „Po co biegasz? Co ci to daje?”. Chyba najlepszą odpowiedzią jest: „A co daje  siedzenie przed TV?”

 

Poprawa kondycji, zdrowia, smuklejsza sylwetka, wytrzymałość. Jeśli to mało to dodamy jeszcze „euforie biegacza” czyli efekt po treningu kiedy wydzielają się endorfiny- hormony szczęścia. Podczas biegu macie czas na pozostawienie za sobą stresów dnia codziennego, problemów, złości. Stajecie się spokojniejsi i pozytywnie nastawieni do życia.

 

A jeśli i to wyda się wam za mało to zapraszamy do wyjazdu na zawody. Niepowtarzalna atmosfera, życzliwi ludzie, rywalizacja ze sobą i innymi. Dołączając do takiej grupy jak Luxtorpeda macie grono ludzi naładowanych pozytywną energią.

 

Korzyści jest tyle ile motywacji: zrzucenie wagi, polepszenie kondycji, kolejne rekordy życiowe czy przyjemność z biegania. Jedni biegają tylko rekreacyjnie a inni by sprawdzić się na dystansie maratońskim. Ważne by się ruszać!

 

Tak więc nie czekajcie. Zacznijcie biegać. Dobrą okazją do przełamania wstydów i kompleksów są wspólne treningi organizowane przez GB Luxtorpeda w miejscowościach naszego regionu. W najbliższym czasie spotykamy się:

 

6.04 – Stanowice

13.04 – Orzesze

20.04 –  Leszczyny

28.04 – Gaszowice

4.05 – Przegędza

11.05 –  Czuchów

18.05 – Dębieńsko

25.05 – Szczejkowice

1.06 – Książenice

8.06 – Bełk

15.06 –Grill + Run = Fun (Palowice)

 

Po więcej szczegółów odwiedź stronę Luxtorpedy www.gbluxtorpeda.org

 

W następnej części poradnika: plany treningowe i akcesoria biegowe.

 

Mihone

1 Comment

  1. Dobry artykuł ciekawe kim jest autor anomin….?,ale zgadzam sie z nim.czytałam w gazecie Nasze miasto

Leave a Reply

Verified by MonsterInsights
Close